red dot

Простатата под лупа

 

1.Пикочен мехур  2.Пикочопроводи (уретери) 3.Уретра 4.Простата (простатна жлеза)

Простатата – какво представлява и къде се намира

Простатата (от латински), наричана още простатна жлеза, е част от мъжката репродуктивна система. Тя произвежда секрет, който е част от семенната течност.

Простатата е разположена под пикочния мехур, зад нея се намира ректумът, а през средата ѝ минава уретрата. Разположението ѝ в непосредствена близост до пикочните пътища води до това, че патологичните изменения на простатата могат да доведат до проблеми, свързани с уринирането. По форма и размер простатата прилича на кестен или орех и тежи около 20 грама. Нормалната простата без никакви патологични изменения е гладка и еластична.

Transparent_background_img_pro_768_png

Функция на простатата

Простатата участва в образуването на семенната течност (приблизително между 15 и 30% от семенната течност се образува от простатата). Семенната течност осигурява хранителна среда и предпазва сперматозоидите. Тестостеронът - хормон, който се произвежда от тестисите - играе много важна роля за регулиране на функцията на простатата.

Уголемяване на простатата

При раждането простатата тежи само няколко грама. Физиологичният ѝ растеж започва по време на сексуалното съзряване през пубертета и на около 20-годишна възраст тя вече е достигнала размер и тегло, типични за зрелостта. При здравия мъж тя тежи приблизително 20 грама и по размер и форма наподобява кестен.

Периодът на второ нарастване започва около 30-тата и продължава до около 35-тата година. Още не е напълно изяснено каква е причината за нарастване на простатата. Според съвременните теории половите хормони - андрогени и естрогени -  са основните фактори за растежа на простатата.

Нормалната простата

Нормална простата

Уголемена простата

Увеличена простата

red dot

Заболявания на простатата и методи за лечението им

Доброкачествена хиперплазия на простата (ДХП)

Доброкачественото уголемяване на простатата, наричано ДХП (доброкачествена хиперплазия на простатата), е резултат от прекомерния растеж на простатата и се характеризира със симптоми на долните пикочни пътища, които силно влошават качеството на живот както през деня, така и през нощта.

Бактериален и небактериален простатит

Простатитът е възпаление на простатата (простатната жлеза).

Основните симптоми са:

  • болки или дискомфорт на различни места в слабините, гениталиите или кръста, които могат да доведат до болезнена еякулация, болезнена дефекация и дори болки при сядане
  • нужда от често уриниране
  • слаба струя или напъни при уриниране
  • болка в началото на уринирането или засилване на болката в процеса на уриниране

Терминът простатит обаче се използва за описване на няколко съвсем различни състояния, които съобразно продължителността на симптомите могат да бъдат класифицирани като остри или хронични (когато симптомите продължават поне три месеца).

Острият бактериален простатит представлява тежка инфекция, която може да изисква лечение с антибиотици.
Хроничният бактериален простатит е състояние, при което симптомите продължават поне 3 месеца.
Хроничният небактериален простатит или хроничният простатит, свързан със синдрома на хроничните тазови болки (ХП/СХТБ), се характеризира с дискомфорт или болка в областта на таза в продължение на най-малко три месеца и последващи симптоми, свързани със задръжка на урина. Причините обаче остават неясни. Липсва инфекция на пикочните пътища. Хроничният небактериален простатит много често се съпътства от доброкачествена хиперплазия на простатата. Това заболяване се среща предимно при по-млади мъже.

 

Pак на простатата

Ракът на простатата е най-често срещаният рак (несвързан с кожата) при възрастните мъже >70 години. Честотата на това заболяване нараства с възрастта.

Ако ракът на простатата бъде открит в ранна, безсимптомна фаза от клиничното му развитие, е много вероятно да бъде напълно излекуван. Ето защо в много държави се прилага т. нар. масов скрининг за рак на простатата, т.е. периодично изследване на мъже, които са в риск и са без симптоми, за рак на простатата. При рак на простатата може да бъде повишен един показател в кръвта - т. нар. простатоспецифичен антиген (PSA). Ето защо в България профилактичните прегледи при общoпрактикуващ лекар включват изследване на PSА веднъж на 2 години при мъже, които са навършили 50 години. За изследването е необходимо единствено вземане на венозна кръв.

Рисковите фактори, които благоприятстват развитието на заболяването, включват:

  • Напреднала възраст (>50 години)
  • Наследственост (наличие на това заболяване в семейството, генетични мутации).

Наследствеността може да определи риска от развитие на рак на простатата

  • Фактори на околната среда (храна, лекарства и т.н.), които могат да повлияят прогресията на това заболяване. По принцип се препоръчва намален прием на животински мазнини и прием на повече зеленчуци, плодове и варива.

Може да се наблюдават следните симптоми:

  • нужда от често уриниране, особено нощем
  • затруднено начало на уриниране или задържане на урина
  • слаба или прекъсната струя урина
  • болки или парене при уриниране
  • нарушена еректилна функция
  • болезнена еякулация
  • кръв в урината или в семенната течност
  • чести болки или скованост в кръста, таза или горната част на бедрата
  • загуба на апетит или на тегло

В ранните стадии на развитието, ракът на простатата не причинява никакви оплаквания и протича безсимптомно. Навременното правилно диагностициране е от първостепенна важност!

 

red dot

Какво е доброкачествена хиперплазия на простатата

Доброкачествена хиперплазия на простатата

ДХП - Доброкачествената хиперплазия на простатата е най-разпространеното заболяване на пикочо-половата система при мъжете на възраст над 50 години.

Увеличаването на простатата в резултат на ДХП най-често се свързва с оплаквания, наричани общо симптоми на долните пикочни пътища (СДПП) (виж симптоми на ДХП). Увеличената простата притиска уретрата (каналът, през който урината от пикочния мехур се отделя навън), като причинява проблеми с отделянето на урина. С годините те могат да доведат до неблагоприятни анатомични и функционални промени в пикочния мехур и бъбреците (като например обструкция на изхода на пикочния мехур).

 

Уголемена простата

Нормална простата

Нормалната простата

Уголемена простата

Причини за възникването на ДХП

Причините за възникването на ДХП не са напълно изяснени. Най-значимите рискови фактори са:

  • напредналата възраст – колкото по-възрастен е един мъж, толкова по-висок е рискът от развитие на ДХП
  • хормоните – простатата е жлеза, зависима от мъжкия полов хормон тестостерон, 95% от който се произвежда от тестисите, но освен това и от женските хормони – естрогени, произвеждани в малки количества в тестисите и в мастната тъкан, като резултат от тестостероновия метаболизъм до естрогени

Симптоми на доброкачествената хиперплазия на простатата

  • често уриниране през деня
  • нужда от често уриниране през нощта
  • чувство за непълно изпразване на пикочния мехур
  • спешни позиви за уриниране, дори когато в пикочния мехур има съвсем малко количество урина
  • чувство за парене по време на уриниране (дизурия)
  • трудно начало на уринирането
  • много слаба струя и продължително уриниране
  • отделяне на капки след края на уринирането
  • изпускане на урина (инконтиненция)

Може да се наблюдават и смущения в сексуалния живот.

Диагностициране на доброкачествената хиперплазия на простатата

Диагностицирането започва с контролен преглед при уролог, който задава на пациента въпроси за симптомите и оплакванията по отношение на долните пикочни пътища, включително и за сексуалния живот на пациента и възможните нарушения в еректилната функция.

За оценка на тежестта на симптомите от страна на долните пикочни пътища се използва Международният простатен симптоматичен индекс (МПСИ). Това е анкета с 8 въпроса, от които седем се отнасят до симптоми, свързани с уринирането, и един въпрос, който се отнася до качеството на живот. За всеки въпрос има съответна оценка и общият резултат показва степента на тежест на състоянието. В допълнение към тях, отговорът на въпроса за качеството на живот осведомява лекаря доколко тревожни са симптомите, описани от пациента, и до каква степен пречат на работата, семейния и социалния му живот. Резултат от 0 до 7 съответства на леки симптоми, между 8 и 19 – на умерени, а от 20-35 – на тежки симптоми.

Полученият индекс е ориентировъчен. Помолете лекаря да Ви разтълкува резултата и да вземе решение относно лечението. За да попълните таблицата, натиснете числото в съответната графа, която съответства на отговора на конкретния въпрос, например: “Колко често през последния месец сте имали усещането за непълно изпразване на пикочния мехур след уриниране?”. Ако отговорът Ви е: “Почти винаги”, трябва да отбележите 5 на същия ред, на който е написан въпросът. Продължете по същия начин да отбелязвате цифрите, които съответстват на отговорите на следващите въпроси. Резултатът от всичките Ви отговори ще бъде събран и записан в последната колона на таблицата.

Оценете степента на тежест на симптомите (натиснете, за да попълните таблицата)

Международен простатен симптоматичен индекс - IPSS

Отбележете само по един отговор на всеки въпрос

 

  1. Колко често през изтеклия месец сте имали чувството на непълно изпразване на пикочния мехур след уриниране?
  2. Колко пъти през последния месец Ви се е налагало да уринирате два пъти за по-малко от 2 часа?
  3. Колко пъти през последния месец Ви се е налагало да спирате и започвате отново по време на уриниране?
  4. Колко пъти през последния месец сте имали спешни позиви за уриниране и е било невъзможно да отложите уринирането?
  5. Колко пъти през последния месец по време на уриниране струята е била слаба?
  6. Колко пъти през последния месец се е налагало да се напъвате или напрягате, за да започнете да уринирате?
  7. Средно колко често (на нощ) през последния месец Ви се е налагало да ставате нощем да уринирате?

  8. Общ резултат от оплакванията 0

    Резултат:


    (Sum of answers of the questions)

     

    0 - 7 Леки симптоми
    8 – 19 Умерени симптоми
    20 – 35 Тежки симптоми

    За качеството на живот

  9. Как бихте се чувствали, ако настоящите симптоми при уриниране се запазят?

Основни прегледи и изследвания, използвани при диагностиката на ДХП и наблюдението на лечението:

Основен физикален преглед – лекарят преглежда корема на пациента, като обръща специално внимание на областта на бъбреците и пикочния мехур, както и външните гениталии (тестисите и отвора на уретрата).

Ректално туширане – основната цел на този вид преглед е да изследва симетричността, формата и промените в размера, плътността и повърхността на жлезата чрез пръст през ректума. Хомогенното увеличаване на простатата, нейната гладка повърхност, еластична и гъвкава структура дават основание за определяне на диагнозата доброкачествена хиперплазия на простатата. Този преглед е първата стъпка и основата за диагностициране на рака на простатата.

PSA (простатен специфичен антиген) – изследване, включващо вземането на кръвна проба и определянето на нивото на PSA. Нормалните стойности не трябва да надвишават 4,0 ng/ml. По-високи стойности сигнализират за възпаление на простатата, доброкачествена хиперплазия на простатата или рак.

Ехография на коремната кухина – с цел оценка на размера и структурата на простатата и количеството урина, което остава в пикочния мехур след уриниране.

Трансректална ултрасонография (TRUS) – изследване, което позволява да се определи точно размерът на простатата, както и да се направи оценка на вътрешната ѝ структура.

В допълнение към препоръчаната от лекаря терапия на ДХП, можете да спазвате и следните няколко правила, които ще повишат сигурността и ефикасността: 

  • Водете си точни записки относно дозировката на всеки отделен лекарствен продукт или, ако продуктът е закупен от аптеката без рецепта, го използвайте точно според указанията, приложени в опаковката.
  • Не спирайте лечението въпреки наличието на подобрение или изчезването на симптомите. Това трябва да определи лекарят. В случай на лекарство без рецепта, следвайте указанията в листовката.
  • Не забравяйте да вземате лекарството по едно и също време през деня, в съответствие с Листовката за пациента.
  • Намалете количеството течности, които пиете вечер преди лягане, ако често Ви се налага да ходите до тоалетната през нощта (особено кафето и алкохолните напитки увеличават диурезата).
  • Ако сте с наднормено тегло, опитайте се да отслабнете, тъй като излишните килограми могат да доведат до слабост на тазовото дъно. Това, от своя страна, влияе неблагоприятно върху способността Ви да задържате урина. 
  • Може да прилагате някои поведенчески техники, напр.:
  • Опитайте се да предвидите времето, когато позивите за уриниране са най-чести или най-спешни, и ограничете приема на течности преди това. Например, ако излизате, не приемайте много течности 2-3 часа преди това. Това не означава, че трябва да намалите общия прием на течности под 1,5 литра на ден.
  • След като сте свършили с уринирането, след няколко минути се върнете пак в тоалетната и опитайте отново да уринирате. Това ще ви накара да се чувствате сигурен, че пикочният мехур вече е празен.
  • При бавно начало на уринирането се опитайте да се успокоите преди да уринирате.
  • При спешни позиви за уриниране може да прилагате разсейващи техники, напр. дихателни упражнения, отвличане на вниманието с броене и др. подобни.
  • При често уриниране тренирайте пикочния си мехур като всеки път се опитвате да задържите уринирането възможно най-дълго.
  • Ако сте пушач, спирането на цигарите може значително да подобри симптомите, защото никотинът дразни пикочния мехур.

Основни прегледи

Ефективното лечение на ДХП цели отстраняването на причините за симптомите, свързани главно с уринирането, които обременяват живота на пациентите. Изборът на подходящия метод за лечение зависи от тежестта на симптомите и оплакванията от страна на долните пикочни пътища, от възрастта и общото състояние на пациента и от наличието на други заболявания. Решението относно избора на лечение се взема от лекар, който се съобразява с индивидуалните нужди и предпочитания на пациента.

В зависимост от тежестта на симптомите, лечението на доброкачествената хиперплазия на простатата включва (съгласно Препоръките на европейската асоциация по урология, www.uroweb.org):

  • Консервативно лечение (изчаквателно наблюдение, промени в поведението и диетата и др.)
  • Медикаментозно лечение
  • Хирургично лечение

Медикаментозното лечение облекчава оплакванията, свързани със симптомите на долния уринарен тракт, и подобрява качеството на живот.

При лечението на ДХП се използват следните терапевтични подходи:

Медикаментозно лечение

Често използвани продукти са:

  • Инхибитори на 5-алфа-редуктазата – забавят увеличаването или дори намаляват размера на простатата, при условие че лечението продължава с месеци и дори години.
  • Блокери на алфа-1-адренергичните рецептори – действат чрез намаляване на тонуса на гладката мускулатура и така облекчават основно симптомите, свързани със задръжка на урина.
  • Продукти от растителен произход – с противовъзпалителен, намаляващ отока и антиандрогенен ефект.

Оперативно лечение

  • Оперативно лечение – подходящо при пациенти с умерени до тежки симптоми.

Простамол® уно: Всяка мека капсула съдържа 320 mg гъст екстракт от плодовете на Сереноа репенс (Serenoae repentis fructus extractum spissum). Показания: използва се за лечение на мъже със смущения в уринирането (затруднено изпразване на пикочния мехур) вследствие доброкачествено уголемяване на простатата (неканцерозно), I и II стадий. Противопоказания: Свръхчувствителност към Сереноа репенс или към някое от помощните вещества. Притежател на разрешението за употреба: Berlin-Chemie AG, Германия.

Лекарствен продукт за мъже с екстракт от Сереноа репенс. Без рецепта. Преди употреба прочетете листовката. За допълнителна информация, моля, обърнете се към Берлин-Хеми/А. Менарини България ЕООД, София 1784, бул. Цариградско шосе 90, е-mail: bcsofia@berlin-chemie.com Безплатна линия за съобщаване на нежелани лекарствени реакции: 0800 80 828

ИАЛ номер

A 80/10.03.2011

Преди употреба прочетете листовката, съдържаща информация за показанията, противопоказанията, данни и информация за нежеланите реакции и дозировката, както и за приложението на лекарствения продукт, или се консултирайте с лекар или фармацевт, тъй като неправилната употреба на което и да е лекарство представлява риск за живота и здравето Ви.

red dot

Баща ми е на 70 години…

Баща ми е на 70 години

Баща Ви е вече на 70 години, така че е важно да знаете, че доброкачествената хиперплазия на простатата е много разпространено заболяване сред мъжете на тази възраст.

Доброкачествената хиперплазия на простатата (ДХП) е заболяване, което често води до влошаване на качеството на живот и на здравето и до ограничаване на обществената и професионална дейност. ДХП е особено неприятна, тъй като на мъжете, които страдат от нея, твърде често им се налага да посещават тоалетната, да избягват по-дългите срещи на обществени места, пътуванията, приема на много течности, както и да се отказват от ежедневните си навици, хобита и т.н.

Ето защо е особено важно да насърчите баща си да посети уролог за преглед на простатата. 

Как можете да му помогнете?

  • Запознайте се с публикуваната на този сайт информация, която се отнася до простатата и заболяванията ѝ; това ще Ви позволи да изтъкнете солидни аргументи, за да убедите баща си да посети уролог.
  • Може да приготвяте специални ястия за баща си. Трябва обаче да помните, че те не трябва да съдържат твърде много мазнини (използвайте нетлъсто месо, птиче месо или говеждо филе, риба и морски дарове, соеви продукти), не бива да са пържени, трябва да са с ниско съдържание на сол и с много зеленчуци.
  • Може да насърчите баща си да дойде с Вас в плувния басейн или в гората на разходка - умерената физическа активност е също препоръчителна.

Ако сте мъж и баща Ви или брат Ви има рак на простатата, трябва да обръщате специално внимание на профилактичните прегледи.

red dot

Съпругът ми е на 50 години...

Съпругът ми е на 50 години

Ако партньорът Ви е петдесетгодишен, е крайно време той да посети уролог за преглед, защото доброкачествената хиперплазия на простатата е най-разпространеното заболяване на пикочо-половата система при мъжете на тази възраст и се съпровожда от твърде неприятни симптоми, свързани с пикочния мехур.

Ако забележите, че партньорът Ви:

  • посещава тоалетната твърде често през деня 
  • става по няколко пъти нощем, за да ходи до тоалетната

подобни симптоми може да са резултат от доброкачествена хиперплазия на простатата.

Освен гореописаните симптоми, които могат да подсказват наличие на доброкачествена хиперплазия на простатата, партньорът Ви може да има и други проблеми, които да окажат значително въздействие върху качеството му на живот:

  • симптоми, свързани с нарушения в уринирането, които влияят неблагоприятно на здравето му 
  • на мъжете, засегнати от това състояние, често им се налага да ограничат обществените и професионалните си дейности
  • състоянието води и до влошаване на сексуалния живот, което понижава увереността и самочувствието

Защо подкрепата Ви е толкова важна!
Как можете да му помогнете?

Ролята Ви е изключително важна!
Вие можете да убедите партньора си да отиде на преглед при уролог или да го придружите при прегледа.

Контролни прегледи
Уверете се, че партньорът Ви е направил всички изследвания и прегледи, препоръчани от уролога.

Патологични изменения
Наблюдавайте партньора си и ако забележите каквито и да било симптоми, които Ви притесняват (например по-често уриниране денем или нощем), го убедете да отиде на преглед при уролог.

Лечението не се прекъсва
Уверете се, че партньорът Ви взема лекарствата си според указанията на лекаря и не прекъсва лечението.

Познания
Помнете, че познанията Ви за ДХП ще бъдат основен аргумент в усилията Ви да убедите партньора си да посети уролог.

Психологическа подкрепа
Партньорът Ви се нуждае от значителна подкрепа, за да се справи с тревожността, страха или депресията. Покажете му, че може да разчита на Вас, бъдете мили, отзивчиви и му съчувствайте. Благодарение на тази подкрепа, той ще бъде по-мотивиран да се пребори със заболяването си и по-самоуверен. Подкрепата на най-близките и любими хора дава чувството за сигурност – приемат Ви такъв, какъвто сте.

Хранителен режим и двигателна активност
Следете хранителния режим на партньора си: можете заедно да приготвяте ястия с ниско съдържание на мазнини и да се грижите за добрата си физическа форма. Изберете спорт, който и двамата харесвате и можете да се упражнявате заедно.

Хранителен режим за Вашия близък на 50 години

Продукти, които трябва да използвате по-често при приготвяне на храна:

  • пълнозърнести продукти: кафяв ориз, просо, лющен ечемик, елда, царевичен булгур, пълнозърнести овесени ядки и продукти от спелта (вид пшеница)
  • продукти, богати на витамин D, Е и бета-каротин: броколи, къдраво зеле, моркови, тиква, магданоз, целина, кълнове от люцерна
  • продукти, богати на селен: зърнени храни, ядки, семена (особено сусам)
  • продукти, богати на цинк: тиквено и слънчогледово семе, пълнозърнести продукти, гъби (най-вече кладница)
  • риба
  • бобови растения, варива
  • ферментирали соеви продукти (тофу и др.)

Освен това ежедневно трябва да се консумира около една чаена лъжичка богати на мазнини смлени семена (ленено, слънчогледово или тиквено).

Препоръчителните напитки включват: минерална вода (ниско минерализирана), неподсладен билков и плодов чай, чай банча и кукича (видове японски зелен чай, които не съдържат теин), разредени зеленчукови сокове и прясно изцедени плодови сокове.

Важно е да се ядат по-малки порции, но по-често и храната да се сдъвква добре, за да се намали натоварването на стомашно-чревния тракт.

Какво трябва да ограничите?

  • млечни продукти
  • месни продукти
  • обработени въглехидрати (продукти от бяло брашно, бял ориз) и рафинирана сол
  • наситени мазнини (месо и месни продукти, сирене, сладкиши, шоколад, рафинирани мазнини, маргарин)
  • захар и сладкиши
  • напитки, които съдържат алкохол, кафе и чай (с изключение на билковите и плодови чайове), напитки, които съдържат изкуствени оцветители и ароматизатори
  • готови ястия и сосове (включително кетчуп и майонеза)
  • пържени, печени на скара, пушени и пикантни ястия

Постарайте се Вашият партньор над 50 години да е колкото се може по-активен физически!
Най-добрият начин да го постигнете – правете го заедно!

Вечерната разходка заедно...
е идеална възможност да се раздвижите и същевременно да прекарате времето си приятно един с друг. :)

Пътуването през уикенда...
е възможност да посетите места, които отдавна не сте виждали.

Да покарате велосипед...
или да планирате разходка до познати места. Може би близо до дома Ви има места, които си заслужава да видите!

Обичате ли да карате ски?
Не отлагайте и тази година почивката на планина...

Семейният пикник...
е прекрасна възможност да поиграете заедно федербал или футбол например или да пуснете хвърчило с внука си.

Дали да не потанцуваме?
Танците са едновременно отлична форма на забавление и спорт. Защо да не тръгнете заедно на курс по танци да си припомните отдавна забравените стъпки?

red dot

Реални житейски истории

Мартин, 55 години

Всичко започна със ставане нощем по няколко пъти, за да ходя до тоалетна. През деня беше дори по-лошо, защото се налагаше да уринирам повече от десет пъти на ден... Винаги съм бил активен, спортувах, наложи се да преосмисля всичките си планове в зависимост от това дали наблизо има тоалетна... Беше ужасно

Андрей, 60 години

Никога не съм харесвал лекарствата, те всички са химия. Колкото си по-възрастен, толкова повече лекарства имаш в домашната аптечка, затова гледах подозрително всяка цветна кутийка, която се появяваше там. За нещастие все по-често имах усещането, че моят пикочен мехур е пълен. Това нарушаваше моето ежедневие.

Иван, 50 години

От известно време изпитвах спешна нужда от уриниране в неочаквани ситуации. Освен това струята на урината ми стана по-слаба. Това пречеше много на ежедневните ми дейности, чувствам се много зле и некомфортно.

Ако някоя от историите Ви звучи познато, значи е време да посетите уролог!

Описаните симптоми се появяват често при мъже над 50-годишна възраст, така че консултацията с лекар е нещо съвсем естествено и много важно...

Посещението при уролог ще промени нещата към добро!